December 4, 2021

Sunaulo Nepal TV

Just another WordPress site

चिनियाँ आवद्धतापछि ताइवानले अन्तर्राष्ट्रिय सहयोग खोज्दै

1 min read

ताइवानले क्षेत्रीय शान्ति र स्थिरता सुनिश्चित गर्ने र अन्य समान विचारधारा भएका प्रजातान्त्रीक देशहरूसँग काम गर्ने प्रयास गर्नेछ, राष्ट्रपति ताइ इङ्वेनले चीनसँगको तनाव नाटकीय ढंगमा बढेको बेला बिहीबार वरिष्ठ फ्रान्सेली तथा अस्ट्रेलियाली अधिकारीहरु लाइ बताए।

चार फ्रान्सेली सीनेटर तथा अस्ट्रेलियाका भूतपूर्व प्रधानमन्त्री टोनी अबोटको यात्रा चार दिनपछि आएको हो। गत शुक्रबारदेखि ताइवानको वायु रक्षा क्षेत्रमा सामूहिक चिनियाँ वायुसेना आक्रमणको कारण वासिङ्टन र यसका सहयोगी हरुले चिन्ताको सामना गरे।

प्रजातान्त्रिक ढंगले शासित ताइवानले अन्य प्रजातन्त्र, विशेष गरी संयुक्त राज्य अमेरिका र यसका सहयोगी राष्ट्रहरूबाट समर्थन मागेको छ। चीनबाट बढ्दो सैन्य तथा राजनैतिक दबाबको बीचमा, जसले ताइवानलाई आफ्नो इलाकाको रूपमा दाबी गरेको छ।

भूतपूर्व रक्षा मन्त्री आलेन रिचर्डको नेतृत्वमा फ्रान्सेली सिनेटरहरूसँग राष्ट्रपति कार्यालयमा बोल्दै ताइले ताइवान स्ट्रेटको अवस्था र यसको अन्तरराष्ट्रिय सहभागिताको समर्थनको चिन्ताको लागि फ्रान्सलाई धन्यवाद दिए।

“इन्डो-प्रशान्त क्षेत्रमा शान्ति र स्थिरता सुनिश्चित गर्न हामी अन्तर्राष्ट्रिय समुदायको सदस्यको रूपमा आफ्नो जिम्मेवारी पूरा गरिरहनेछौं। हामी फ्रान्ससँगसँगै विश्वमा अझ बढी योगदान गर्ने आशा गर्दछौं,” उनले थपिन्।

रिचार्डले “मानव प्रगतिको महत्वपूर्ण क्षेत्रमा ताइवानको आवश्यक योगदान” बारे चर्चा गरे तर राष्ट्रपति कार्यालयको फेसबूक पृष्ठमा प्रत्यक्ष रूपमा प्रस्तुत गरिएको टिप्पणीमा चीनसँग बढ्दो सैन्य तनावको उल्लेख गरेनन्।

ताइले अब्बटलाई पछि दिएको टिप्पणीमा पनि यस्तै सन्देश दिए। उनले उनलाई आफू ताइवानमा भएको कुरा बताए। उनले आफ्नो प्रजातन्त्रको प्रशंसा गर्दै र कोभिड-१९ महामारीको सम्हालेर यसको अन्तरराष्ट्रिय पृथकता अन्त्य गर्न मद्दत गर्न आफू ताइवानमा भएको बताए।अबटले भने, “निश्चय पनि ताइवानको प्रगति देखेर सबै र जताततै खुसी हुँदैनन् र म याद गर्छु ताइवानलाई यसको विशाल छिमेकीले लगभग दैनिक रूपमा चुनौती दिन्छ।

चीनको कडा आपत्तिहरूको बावजूद फ्रान्सेली सिनेटरहरू बुधबारको दिन ताइवान आइपुगे जुन सधैं विदेशी अधिकारीहरूको भ्रमणबाट रिसउठ्छ। फ्रान्सेली सिनेटको ताइवान मैत्री समूहका प्रमुख रिचर्ड सन् १९९७ देखि सन् २००२ सम्म राष्ट्रपति झाक चिराकको नेतृत्वमा देशका रक्षा मन्त्री थिए।

ताइवान “साह्रै प्रभावित” भएको कुरा ताइले बताइन्। उनले चीनको सन्दर्भ “दबाब” भनी वर्णन गरे तापनि रिचर्डले आउने निर्णय गरिन्।
मार्चमा, पेरिसको चिनियाँ दूतावासले ताइवानका अधिकारीहरूसँग भेट्ने विधायकहरू विरुद्ध चेतावनी दियो। यसले गर्दा फ्रान्सेली विदेश मन्त्रालयबाट विद्रोह भयो। उक्त दूतावासले फ्रान्सेली सीनेटर यात्रा गर्दा आफूले चाहेको जोसुकैलाई भेट्न स्वतन्त्र भएको बतायो।

ताइले सिनेटर वा अबटसँगको आफ्नो बैठकमा सार्वजनिक टिप्पणीमा हालै चिनियाँ वायुसेना गतिविधिबारे सीधै उल्लेख गरिनन्।

अधिकांश देशहरूजस्तै न त फ्रान्स न अस्ट्रेलियाको ताइवानसँग औपचारिक कूटनीतिक सम्बन्ध छ। साथै, ताइवानको विदेश मंत्रालयले अमेरिकी राष्ट्रपति जो बिडेन र चीनका राष्ट्रपति शि जिन्पिङबीच आयोजना गरिएको शिखर सम्मेलनमा ध्यान दिने कुरा बतायो। संयुक्त राज्य अमेरिका ताइवानको सबैभन्दा महत्वपूर्ण समर्थनकर्ता हो।

मंत्रालयकी प्रवक्ता जोआन ओउले भनिन्, “ताइवानप्रति अमेरिकी नीति अपरिवर्तित रहेको सुनिश्चित गर्न हामी ताइपे र वासिङ्टनमा संयुक्त राज्य अमेरिकासँग घनिष्ठ समन्वय गरिरहनेछौं। ताइवान सरकारले चीनले विरुद्ध त्यसले चालेको कदमको भर्त्सना गरेको छ र यसले द्वीपको स्वतन्त्रता र प्रजातन्त्रको रक्षा गर्नेछ र ताइवानका जनताले मात्र आफ्नो भविष्य को निर्णय गर्न सक्छन् भनी बताएको छ।

नोट

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.